субота, 13. јун 2015.

Zvezda pobedila Partizan za 1-0

Košarkaši Crvene zvezde Telekom savladali su, kao domaćin, ekipu Partizana u prvoj utakmici finala Superlige Srbije rezultatom 78:64.
SV IZVOR: B92

StarSport
StarSport
Najefikasniji u redovima “crveno-belih“ bio je Maik Cirbes sa 17 poena, a Luka Mitrović i Čarls Dženkins su dodali po 14.
Sa druge strane jedini raspoložen za igru bio je Milan Mačvan, upisao je 24 poena i 14 skokova, dvocifren je bio još Dragan Milosavljević sa deset poena, dok je Aleksandar Pavlović podbacio i upisao svega dva poena.
Meč je počeo izjednačeno sa obe strane, nijedna ekipa nije uspela da stvori veću razliku u prvoj deonici, a Partizan je na mali odmor otišao sa košem prednosti. Ipak, Zvezda je uspela da neutrališe napade Partizana u nastavku i stigne do poena prednosti posle 20 minuta utakmice.

Ključni trenuci su se dogodili na startu drugog poluvremena, Partizan je bio četiri minuta bez poena, a pored Mačvana nije postojala nijedna napadačka opcija. Za to vreme Cirbes je nastavio da pravi probleme centarskoj liniji “crno-belih“, a uključili su se i Dangubić i Lazić, koji je svojim zakucavanjem doneo prvu dvocifrenu prednost Zvezdi pred početak poslednjeg kvartala.

Pokušao je Partizan da odigra čvršće, međutim Zvezda nije dozvolila da se protivnik približi, osim u momentu kada je Milosavljević povezao pet poena i smanjio na šest razlike. U finišu se povredio Nikola Milutinov, a Mačvan je zbog umora morao na klupu. U timu Zvezde nije bilo Stefana Jovića, a Boban Marjanović je odigrao nešto više od deset minuta. Penal završnica je krenula već na dva minuta do kraja, igrači Zvezde su izveli veliki broj penala i rutinski priveli meč kraju.

Sledeća utakmica u seriji igra se u ponedeljak u Pioniru, a domaćin je Partizan.

Tok meča:

StarSport
StarSport
Crvena zvezda Telekom: Vilijams, Dangubić, Lazić, Mitrović, Cirbes;
Partizan: Tepić, Marinković, Pavlović, Mačvan, Đumić.

Već u prvom napadu Aleksandru Pavloviću je dosuđen prekršaj u napadu, a sudije su identičnu odluku donele odmah na suprotnoj strani, ruku je morao da podigne Branko Lazić. Posle nekoliko praznih napada poene su postigle "četvorke", Mačvan i Mitrović.

Kao i u nekoliko prethodnih derbija, Dangubić vrši jak pritisak na Tepiću, a u sastavu Zvezde čini se da neće biti Bobana Marjanovića. Jaka Blažić prodorima pokušava da stigne do koša Partizana, a "otpatke" lepo čeka Cirbes i donosi novi egal 9:9.

U duelu Milosavljevića i Kalinića, kapiten Partizana je tražio faul koji nije dosuđen, a potom je u sukob sa sudijom Beloševićem ušao trener Partizana Duško Vujošević. Tepić je ubacio trojku, potom je iskoristio prostor i lepo položio za dva, što je i napad ranije uradio Milosavljević za 16:13 za Partizan.

Iako je je bilo najavljeno da neće igrati, u finišu prve deonice na parketu se pojavio prvi centar "crveno-belih" Boban Marjanović.

U nastavku je treći faul zaradio Branko Lazić, Boris Dalo je odlično iskoristio svojih nekoliko minuta na parketu, a potom je usledio "obračun" Cirbesa i Milutinova, šutevima sa distance. Na poen zaostatka Zvezda je došla posle trojke o tablu Dangubića - 26:25.

Bek domaće ekipe je potom promašio zicer, kao i kapiten Luka Mitrović, ali je Cirbes nastavio da dominira pod košem Partizana i postao prvi dvocifreni igrač Zvezde - 31:28.

Nije Zvezda uspela da iskoristi napad na 30 sekundi do kraja poluvremena, Mitrović je uhvatio ofanzivni skok, ali promašio, da bi na drugoj strani, posle veoma konfuzne akcije lopta stigla do Mačvana na desnih 45 stepeni, krilni centar Partizana je bio bar metar udaljen od linije za tri poena, ali je šutnuo i pocepao mrežicu za 35:34 za Zvezdu.
StarSport
StarSport
U prvih 20 minuta Partizan je sjajno predvodio Mačvan sa 16 poena i 7 skokova, uz indeks korisnosti od 26, dok je u taboru "crveno belih" jedini dvocifreni Cirbes sa 12 poena i četiri skoka.

Drugo poluvreme je imalo isti uvod kao i prvo, čvrsto sa obe strane, bez lakih koševa, ali se domaća ekipa bolje snašla i povećala prednost. Opet je Cirbes imao mnogo prostora, na drugoj strani Partizan je četiri minuta bio bez koša, Pavlović nikako nije uspevao da pronađe svoj ritam, a Marinković i Andrić su povezali nekoliko promašenih šuteva za tri poena - 43:40.

Posle jednog neiskorišćenog napada Partizana Pavlović je nešto dobacio sudiji Beloševiću, dobio tehničku grešku, a u sledećem napadu je Dangubić posle odlične kretnje lopte u napadu pogodio samo dno mrežice. Fintom šuta i lepim prodorom do koša koji je završio zakucavanjem Lazić je stavio tačku na treću deonicu i doneo najveću prednost za domaće na celoj utakmici - 54:44.

Na startu poslednje deonice Mačvan i Andrić su smanjili zaostatak Partizana, a ali Mačvan nije uspeo pod svojim košem da sačuva Mitrovića koji se izborio za loptu i iznudio faul krilnog centra Partizana, koji je potom zbog prigovora dobio tehničku grešku. Posle minuta odmora koji je zatražio Vujošević, kapiten Partizana Dragan Milosavljević je ubacio pet poena i smanjio na 60:53.

U 35. minutu povredu je doživeo Nikola Milutinov, nezgodno je doskočio i iskrenuo skočni zglob, zbog čega je mora da napusti parket. Marinković je pogodio dva slobodna bacanja - 62:55.

Pokušavao je Partizan nešto agresivnijom igrom da stigne do lopte, ali su umesto toga stizala slobodna bacanja za košarkaše Zvezde. Izabranici trenera Dejana Radonjića su pogađali penale, a na drugoj strani Dalo i Bezbradica su uspeli da se upišu u strelce.