Ključ pravilnog treniranja leži u balansu između opterećenja i odmora. Previše opterećenja i premalo odmora rezultuje i fizičkim i psihičkim simptomima pretreniranosti.
Najčešći znaci pretreniranosti:
- umor, pad energije
- "težina" u nogama, bolovi, nelagodnost
- mišićni bolovi i bolovi zglobova
- nesanica
- glavobolje
- oslabljen imunitet (veći broj prehlada)
- pad performansi
- depresija
- smanjena želja za bavljenje sportom
- smanjenje apetita
- veća učestalost povreda
Postoji nekoliko načina da pratite da li je došlo do pretreniranosti. Jedan od načina je praćenje pulsa u miru i praćenje pulsa u toku treninga. Ukoliko znate koliko iznosi Vas prosečan puls u toku specifične fizičke aktivnosti (aerobnog intenziteta) merite ga u toku treninga i zapisujte. Ukoliko primetite da Vam u toku narednih treninga puls skače ili morate da usporite da biste održali puls u željenoj zoni to vrlo lako može da znači da ste umorni ili čak pretrenirani. Zbog toga - slušajte Vaše srce!
Takođe je vrlo korisno da merite srčani puls svakog jutra, u mirovanju, pre ustajanja. Svako veće odstupanje znači da niste potpuno oporavljeni.
Takođe je vrlo korisno da merite srčani puls svakog jutra, u mirovanju, pre ustajanja. Svako veće odstupanje znači da niste potpuno oporavljeni.
Dnevnik treninga
Dnevnik treninga je uvek odličan predlog za jednog sportistu! Pored toga kojim ste obimom i intenzitetom trenirali, zapisujte kako ste se osećali svakog dana. Veoma je važno da pratite signale koje Vam telo šalje i da se odmorite ako osećate umor. Smanjena želja za bavljenje sportom i pad entuzijazma takođe mogu biti povezani sa pretreniranošću!
Postoji više načina da se fizički testira da li ste pretrenirani, ali ništa manje važni nisu i psihički simptomi jednog sportiste. Smanjena želja za bavljenje sportom, odsustvo motivacije i optimizma, pretežno negativna osećanja kao što su depresija, ljutnja, umor, iritabilnost često dolaze nakon nekoliko dana intenzivnog (pre)treniranja.
Ukoliko smatrate da ste već ušli u pretreniranost, uradite sledeće:
- Odmorite se, naspavajte i oporavite - smanjite ili prekinite vežbanje i dajte sebi nekoliko dana odmora
- Hidrirajte se - pijte puno tečnosti u toku dana i hranite se zdravo, povećajte unos vitamina i minerala
- Idite na masažu - masaža će Vas opustiti fizički i psihički
- Konsultujte se sa stručnom osobom ili trenerom šta možete da učinite po pitanju daljeg treninga
- Aktivan odmor je takođe dobro rešenje, lagana šetnja u prirodi, lagana vožnja bicikla (niskog intenziteta) i obavezno istezanje!
Нема коментара:
Постави коментар