Većina ljudi će se složiti u činjenici da bi trebali više vežbati. Svima nam je potrebno 30 minuta neke aktivnosti dnevno kako bismo bili u boljoj formi a samim time i zdraviji. Tih 30 minuta odgovara 10 000 koraka ili 8 km vožnje biciklom. Kretanje biciklom ili peške pri rešavanju svakodnevnih obaveza najjednostavniji je način da 30 minuta aktivnosti postane deo vašeg dana. Biciklizam i pešačenje u jutarnjim satima razbuđuju, održavaju vas u formi, pomažu u gubitku neželjenih kilograma i smanjuju negativne učinke stresa na organizam.
Bicikl, osim kao efikasno transportno sredstvo, služi za rekreaciju i sport.Voziti se možete u bilo koje doba dana, bilo gdee, sami ili u društvu porodice ili prijatelja, a sve što vam je potrebno su kvalitetan bicikl, odgovarajuća obuća i udobna odeća. Jednostavnost, ekonomičnost i lakoća upotrebe bicikla učinili su ga popularnim po celom svetu.
Mnogo je razloga zašto je vožnja biciklom dobra ideja:
Bicikl, osim kao efikasno transportno sredstvo, služi za rekreaciju i sport.Voziti se možete u bilo koje doba dana, bilo gdee, sami ili u društvu porodice ili prijatelja, a sve što vam je potrebno su kvalitetan bicikl, odgovarajuća obuća i udobna odeća. Jednostavnost, ekonomičnost i lakoća upotrebe bicikla učinili su ga popularnim po celom svetu.
Mnogo je razloga zašto je vožnja biciklom dobra ideja:
1. JAČANJE IMUNITETA: Imunitet štiti naše telo od infekcija i različitih sistemskih bolesti. Studije pokazuju da umerena telesna aktivnost, kao što je biciklizam, jača imunitet što nas automatski čini zdravijima. Takođe povećava aktivnost ćelija u borbi protiv ćelija tumora čime spriječava razvoj tih bolesti.
2. JAČANJE MIŠIĆA: Vožnja biciklom aktivira većinu mišića tela. Mišići nogu rade dok vrtimo pedale, trbušni mišići i mišići leđa stabilizuju telo na biciklu i prigušuju spoljašnje učinke kao što su udarci biciklom, mišići ruku i ramena podupiru telo na kormanu. Svi ti pokreti treniraju i učvršćuju mišićni sistem čineći ga jačim te samim time osiguravaju njegovo efikasno funkcionisanje.
3. JAČANJE KOSTIJU: Vežbanje i popratan napor na celokupni sistem kostiju dovodi donjegovog jačanja i povećanja pokretljivosti. Biciklizam ima pozitivan učinak na gustinu i jačinu kostiju. Osim toga, mišićni sistem ojačan redovnom vožnjom bicikla podupire i štiti sistem kostiju.
4. PREVENCIJA BOLESTI KIČME I BOLOVA U LEĐIMA: Dok vozite bicikl vaše držanje je optimalno, a pokreti nogu stimulišu mišiće donjeg dela leđa gde najčešće dolazi do oštećenja kičme. Na taj način vaša kičma jača te se smanjuje negativan učinak spoljašnjih faktora. Vožnja biciklom naročito stimuliše male mišiće oko kičme koje je teško aktivirati ostalim vežbama pa se na taj način smanjuje učestalost bolova i mogućnost oštećenja kičme.
5. SMANJENJE STRESA: Biciklizam ima prilično opuštajuće dejstvo zahvaljujući uniformnim pokretima koji stabilizuju i fizičke i psihičke funkcije tela. Smanjuje anksioznost, depresiju i druge psihološke probleme te kontroliše hormonsku ravnotežu tela.
6. SPREČAVANJE BOLESTI SRCA I KARDIOVASKULARNOG SISTEMA: Srce je jedan od najvažnijih organa za zdrav život, međutim fizička neaktivnost može dovesti do njegovog oštećenja. Biciklizam je idealan način za jačanje srca pri čemu se ono manje opterećuje kod fizičkih napora.
7. SMANJENJE VISOKOG KRVNOG PRITISKA: Vožnja biciklom umerenog intenziteta može sprečiti pojavljivanje ili smanjiti već prisutan visoki krvni pritisak. Automatski se smanjuje verovatnoća moždanog udara i oštećenja organa. Biciklizmom se smanjuje broj otkucaja srca, tj. visoki krvni pritisak.
8. JAČANJE IZDRŽLJIVOSTI: Biciklizam je posebno dobar aeroban trening jer je opterećenje tela manje nego kod drugih sportova koji zahtjevaju napor. Bolja telesna izdržljivost smanjuje umor i poboljšava raspoloženje.
9. AKTIVNOST KOJA NE OPTEREĆUJE TELO: Ne opterećuje zglobove jer se naša telesna težina ravnomerno raspoređuje na ceo bicikl. Možete sami birati intenzitet vežbe što čini vožnju biciklom pogodnom za ljude svih uzrasta i kondicije.
10. ČUVA PLANETU: Zamena automobila biciklom smanjuje ispuštanje gasova koji uzrokuju efekt staklene bašte, smanjuju se troškovi održavanja puteva jer bicikli zanemarljivo oštećuju puteve. Vožnja biciklom 25 minuta dnevno umesto vožnje automobilom smanjuje emisiju ugljen-dioksida za 165 kg na godinu.
- See more at: http://studentskivodic.com/saveti-i-iskustva/pokreni-me/10-razloga-zasto-voziti-bicikl/#sthash.JdTulta1.dpuf
Нема коментара:
Постави коментар