среда, 17. јун 2015.

Mađarski zid oko Šengena

Mađarska će podići četiri metra visoku ogradu na 175 kilometara dugoj granici sa Srbijom da bi sprečila priliv imigranata, saopštio je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. Ova vest podseća na doba hladnog rata i gvozdene zavese, kada su ti isti Mađari imali po dve rampe na granicama: prvu je držala vojska stalno spuštenu, a tek na drugoj su bili policija i carina. Strah od slobode je sve ovo izmislio, a Berlinski zid je bio vrhunac te tehnologije straha.


Vesti
Slobodan Janković
Od pre 30 godina postoji Šengenski ugovor o Evropi bez granica, ali je taj čuveni papir praksa sada pretvorila u - konfete.
Rampe se opet spuštaju.
Samo sada sve to drugačije izgleda. "Nemačke granice se kontrolišu i u Srbiji", glasi parola koja od februara opravdava učešće 20 pripadnika nemačke savezne policije u patroliranju duž naše granice sa Mađarima, kao "vid podrške srpskim pograničnim službama". Nemci su Nemci, pa su u ovaj pohod krenuli dobro opremljeni - jurcaju svojim vozilima, teren osmatraju kamerama sa infracrvenim zracima (koje i u mraku otkrivaju begunce), a pri tom nose svoju "uobičajenu opremu" - pištolje, pendreke i biber-sprej.
Zvanično je sve ovo pod pokroviteljstvom FRONTEKSA (agenture EU za čuvanje granica). Srbija je po nemačkom nalogu oformila "trojni policijski centar" s Makedonijom i Crnom Gorom, kako bi se i na jugu zatvarali prolazi izbeglicama iz Sirije, Avganistana, Iraka i severne Afrike koje su "usrećili" zapadnjaci ratovima i Arapskim prolećem.
Ali sve to nije dovoljno, pa je Austrija takođe ojačala kontrole svojih međa i cele teritorije, a ove nedelje je najavila da će poslati 40 policajaca na granicu Mađarske i Srbije da bi doprineli pojačanju granične kontrole.
Sve to se savršeno uklapa u ono što rade južne nemačke pokrajine (Bavarska i Saksonija) koje su nedavno zbog samita Grupe 7 u alpskom dvorcu Elmau - "razvalili" Šengenski sporazum. Povod su bile navodne pretnje protivnika pomenutog skupa, ali se sve svelo na kontrolu ilegalnog doseljavanja. Izvršili su tih dana 360.000 pretresa i kontrole dokumenata putnika, a pri tom privremeno lišili slobode 3.500 ljudi.
U Luksemburgu su ministri unutrašnjih poslova razgovarali (bez uspeha) o problemu izbeglica, a obeležavali su i 30-godišnji jubilej Šengenskog ugovora. Mogao je tamo da se uz obavezni šampanjac pusti i posmrtni marš toj lepoj ideji kojoj su se godinama radovali najpre žitelji zemalja-potpisinica tog ugovora, a onda i svi ostali koji su lutali po Evropi.
Razgovore o tome nastaviće lideri zemalja EU na samitu u Briselu 25. i 26. juna, mada se očekuje da će i taj sastanak najverovatnije proći bez dogovora.
U ćorsokak se došlo kada je italijanska policija nasilno iselila nekoliko desetina uglavnom afričkih migranata iz njihovog skloništa ispod jednog železničkog mosta na francusko-italijanskoj granici, što je postalo žarište krize jer ih Francuzi nisu pustili na svoju teritoriju. Francuska i Austrija su pojačale granične kontrole migranata koji dolaze iz Italije. Vratile su stotine ljudi, a veliki broj migranata kampuje na železničkim stanicama u Rimu i Milanu.
Uzaludan je bio jučerašnji vapaj pape Franje da "ova braća i sestre traže utočište daleko od svoje zemlje i dom u kojem mogu živeti bez straha". Hrišćani su ostali gluvi
.

Нема коментара:

Постави коментар